SonoScape X5 pierwszym chińskim ultrasonografem w kosmosie

17 czerwca wystrzelono w kosmos, składający się z trzyosobowej załogi statek kosmiczny Shenzhou-12. Tym samym wykonany został kolejny krok naprzód w kierunku utworzenia budowanej na niskiej orbicie Ziemi, chińskiej stacji kosmicznej Tiangong. Astronauci pozostaną w kosmosie przez trzy miesiące, prowadząc badania poza stacją oraz testując na orbicie nowoczesne technologie.

sonoscape-x5-w-kosmosie

Długotrwałe narażenie na mikrograwitację powoduje wiele zmian fizjologicznych i biochemicznych u ludzi, w tym osłabienie układu sercowo-naczyniowego, które prowadzi do nietolerancji ortostatycznej, dolegliwości mięśniowo-szkieletowych, infekcji dróg moczowych itp. Ultrasonografia jest obecnie stosowana w diagnostyce i leczeniu nagłych wypadków medycznych w kosmosie [1].

sonoscape-x5-na-stacji-orbitalnej

Astronauci przeprowadzali badania usg w celu monitorowania stanu swojego zdrowia podczas lotu kosmicznego. Ultrasonograf X5 firmy SonoScape został uhonorowany i wybrany przez Chińską Narodową Agencję Kosmiczną (CNAS) do wspierania badań medycznych w środowisku lotniczym. Jest to pierwszy chiński aparat usg, który będzie pracował na orbicie, w celu oceny wpływu na astronautów długotrwałego lotu kosmicznego w warunkach mikrograwitacji.

„W celu zapewnienia użyteczności i stabilności, nasz system USG przeszedł rygorystyczny reżim kwalifikacji sprzętu i testów akceptacyjnych” — powiedział dr Feng, dyrektor generalny działu ultrasonografii w firmie SonoScape — „Nasz zespół badawczo-rozwojowy przesunął granice, umożliwiając obrazowanie w przestrzeni kosmicznej na wysokim poziomie. Badania ultrasonograficzne w kosmosie dadzą naukowcom głębszy wgląd na wpływ długookresowego braku grawitacji oraz promieniowania na ciało człowieka”.

Według China Manned Space Program budowa stacji kosmicznej zostanie ukończona do 2022 roku, a towarzyszyć jej będą przeprowadzane na dużą skalę eksperymenty naukowe, technologiczne i aplikacyjne. SonoScape będzie stale podejmować misję wspierania badań medycznych w przestrzeni kosmicznej i dostarczania skutecznych informacji, prowadzących do poprawy opieki zdrowotnej członków załogi.

sonoscape-x5-na-orbicie-okołoziemskiej

Żródła:
1. Law J, Macbeth PB. Ultrasound:from Earth to space.Mcgill J Med.2011:13(2):59
2. Tekst oryginalny w j. angielskim na: www.sonoscape.com